
1. Zabraňte pronikání alergenů dovnitř
1. Větrání domácnosti je důležité pro snížení rizika vzniku plísní a zastavení vlhkosti (která je ideálním prostředím pro roztoče). Snažte se otevírat okna alespoň na 1 hodinu denně, kromě období, kdy vrcholí pylová sezóna, nebo když venku prší. Když přijdete domů, svlékněte si co nejdříve venkovní oblečení a převlékněte se do pohodlnějšího domácího oblečení. Snížíte tím riziko rozptýlení pylových částic po domě.
2. Vyberte si vysavač s HEPA filtrem
Pravidelné vysávání představuje další způsob, jak můžete ze své domácnosti odstranit alergeny. A nejen z podlahy. Nezapomeňte vysát také čalounění (zejména pohovky a matrace). Pokud investujete do vysavače s HEPA filtrem, zachytíte při úklidu i ty nejmenší částice, které se díky tomu neuvolní zpět do vzduchu.
3. Pravidelně doma utírejte prach
Prachové a plísňové alergeny patří k nejčastějším alergenům v domácnosti. Při úklidu používejte k odstranění prachu namísto péřové prachovky vlhkou utěrku z mikrovlákna s čisticím prostředkem. Tím se také vyhnete alergickým reakcím při úklidu.
4. Udržujte své ložní prádlo bez roztočů
Nezapomeňte měnit ložní prádlo každé 1–2 týdny, abyste zabránili hromadění prachových roztočů. Doporučujeme prát ložní prádlo při vyšší teplotě než oblečení, přibližně při 40–60 °C. Snažte se na postel nedávat příliš mnoho přehozů a dekorativních polštářů, protože ty většinou neperete tak často nebo je musíte nosit do čistírny. Každých 6 měsíců obraťte matraci, aby byla stále svěží.
5. Čistěte domácnost pomocí klimatizace
Pokud trpíte alergiemi na pyl, nevětrejte během vrcholící pylové sezóny otevíráním oken, ale raději používejte klimatizaci. Ta díky svým filtrům nepustí pyl vůbec dovnitř. Každé 3 měsíce pak filtr klimatizace vyčistěte, abyste odstranili nahromaděné prachové částice.