
Działanie automatu szorującego polega na podawaniu roztworu wody i detergentu ze zbiornika na czyszczoną powierzchnię. Obracające się pady lub szczotki szorują powierzchnię roztworem, rozpuszczając zabrudzenia do postaci płynnej zawiesiny. Następnie ssawa podłączona do węża ssącego usuwa rozpuszczone zabrudzenia, pozostawiając podłogę czystą, suchą i bezpieczną już po jednym przejeździe maszyny.
Automaty szorujące są dostępne w wersji ze szczotkami talerzowymi i cylindrycznymi.O ile obie wersje nadają się do wielu rozmaitych zastosowań, istnieje wiele czynników, którymi warto się kierować przy wyborze jednego z tych dwóch modeli.
Szorowarki cylindryczne
Szorowarki cylindryczne są wyposażone w dwie przeciwbieżnie obracające się szczotki walcowe, które usuwają niewielkie zabrudzenia i jednocześnie szorują podłogę.Nadają się idealnie do czyszczenia nierównych i szorstkich powierzchni w obiektach, w których występują duże ilości drobnych zanieczyszczeń, takich jak resztki drewna, metalu, szkła i tworzyw sztucznych.
Największą zaletą szorowarek cylindrycznych jest to, że eliminują potrzebę wstępnego zamiatania, co przekłada się na oszczędność wydatków związanych z koniecznością posiadania osobnej zamiatarki.Są natomiast droższe od automatów tarczowych, a ich koszt eksploatacji jest wyższy.
Szorowarki tarczowe
Szorowarki tarczowe są wyposażone w dwa płaskie pady lub szczotki, które obracają się podczas wypływu wody przez środek elementu szorującego bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię.Parametry czyszczenia poprawiają większy nacisk szczotki i mniejsze zużycie wody niż w automatach cylindrycznych. Ze względu na szerszy wybór padów i szczotek znajdują bardziej wszechstronne zastosowanie.Są idealnym rozwiązaniem do czyszczenia powierzchni płaskich i gładkich.
Największą zaletą technologii tarczowej jest jej wszechstronność i skuteczność czyszczenia gładkich powierzchni.Szorowarki tarczowe odznaczają się ponadto niższym wskaźnikiem przepływu roztworu, przynosząc większe oszczędności kosztów pracy (opróżnianie i napełnianie), wody i detergentu.Wymagają natomiast wstępnego zamiecenia podłogi przed myciem.
Dla porównania automatów szorujących ze szczotkami talerzowymi i cylindrycznymi zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu.